БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ


   З кожним роком все більше українських дітей користується Інтернетом у повсякденному житті.

   Комп'ютер є не тільки розвагою, але й засобом спілкування, самовираження та розвитку особистості. Можливість підключитися до мережі не тільки через ПК, але й за допомогою мобільних телефонів сприяє цій тенденції.

 Самостійне пізнання інформаційного світу дозволяє розширити коло інтересів дитини і сприяє її додатковій освіті, спонукає до кмітливості, привчає до самостійного розв'язання задач.

   На сайті подано доступну, практичну інформацію з Інтернет-безпеки, що дозволить навіть початківцям ефективно використовувати ресурси мережі й захистити себе від небажаного контенту. Матеріали для дітей, батьків-завдяки яким діти зможуть освоїти основи безпечної роботи в Інтернеті.

 Спеціалізовані веб-ресурси, посібники:

1.Діти в Інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі: посібник для батьків / І. Литовченко, С. Максименко, С Болтівець [та ін.]. – К.: ТОВ “Видавничий будинок «Аванпост-Прим»”, 2010. – 48 с.

2.Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі: навчально-методичний посібник / А. Кочарян, Н. Гущина. – К., 2011. – 100 с.

3.Безпечне користування сучасними інформаційно-комунікативними технологіями / О. Удалова, О. Швед, О. Кузнєцова [та ін.]. – К.: Україна, 2010. – 72 с.

4.Пам’ятка для батьків «Діти. Інтернет. Мобільний зв’язок»,розроблена Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі.

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ: «ДІТИ. ІНТЕРНЕТ. МОБІЛЬНИЙ ЗВ’ЯЗОК»

   «Пам’ятка для батьків» детально висвітлює технічні можливості мобільних телефонів та мобільного зв’язку в цілому, особливості не завжди позитивних послуг, запропонованих споживачеві глобальною мережею Інтернет. Завдяки пам’ятці батьки та педагоги дізнаються про ризики безконтрольного звернення дітей до медійного простору, про те, як захистити їх від впливу шкідливої інформації.

  Протидіяти поширенню через Інтернет-мережу шкідливої для дітей і молоді інформації покликаний також перелік безпечних сайтів, рекомендований Національною експертною комісією. Зазначений перелік підкаже батькам, із якими сайтами треба знайомити свою дитину, щоб відкрити для неї цікавий, корисний і, головне, безпечний Інтернет.

  Змістом державної політики у сфері захисту суспільної моралі є створення необхідних правових, економічних та організаційних умов, які сприяють реалізації права на інформаційний простір, вільний від матеріалів, що становлять загрозу фізичному, інтелектуальному, морально-психологічному стану населення (ст. 5 Закон України «Про захист суспільної моралі» ).

  З метою реалізації та додержання вимог чинного законодавства у сфері захисту суспільної моралі, обігу продукції і видовищних заходів сексуального чи еротичного характеру, продукції, що містить пропаганду культу насильства, жорстокості і порнографії, створено Національну експертну комісію України з питань захисту суспільної моралі (далі - Національна комісія).

   Відповідно до статті 17 Закону України «Про захист суспільної моралі» Національна комісія є постійним позавідомчим державним експертним і контролюючим органом, який діє відповідно до цього Закону та чинного законодавства України і є відповідальним за утвердження здорового способу життя, належного стану моральності суспільства, контролює обіг продукції і видовищних заходів сексуального чи еротичного характеру.

  Відповідно до статей 2, 6 Закону України «Про захист суспільної моралі» виробництво та обіг у будь-якій формі продукції порнографічного характеру в Україні забороняються. Критерії віднесення продукції до такої, що має порнографічний характер, встановлюються спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері культури та мистецтв.

 Виробництво та обіг у будь-якій формі продукції еротичного характеру та продукції, що містить елементи насильства та жорстокості, дозволяються виключно за умови дотримання обмежень, встановлених законодавством.

    Забороняються виробництво та розповсюдження продукції, яка:

-пропагує війну, національну та релігійну ворожнечу, зміну шляхом насильства конституційного ладу або територіальної цілісності України;

-пропагує фашизм та неофашизм;

-принижує або ображає націю чи особистість за національною ознакою;

-пропагує бузувірство, блюзнірство, неповагу до національних і релігійних святинь;

-принижує особистість, є проявом знущання з приводу фізичних вад (каліцтва), з душевнохворих, літніх людей;

-пропагує невігластво, неповагу до батьків;

-пропагує наркоманію, токсикоманію, алкоголізм, тютюнопаління та інші шкідливі звички.

 З високими темпами розвитку науково-технічного прогресу, зокрема, електронної техніки та можливостей обміну інформацією постало питання захисту дітей від інформації, яка несе загрозу морально-психічному здоров’ю.

ЯК ЗАБЕЗПЕЧИТИ БЕЗПЕКУ ДІТЕЙ В МЕРЕЖІ ІНТЕРНЕТ


     Пропонуємо декілька рекомендацій, які слід взяти до уваги:         

*розміщуйте комп’ютери з Internet-з’єднанням поза межами кімнати вашої дитини;

*поговоріть зі своїми дітьми про друзів, з яким вони спілкуються в он-лайні, довідайтесь як вони проводять дозвілля і чим захоплюються;

*цікавтесь які веб-сайти вони відвідують та з ким розмовляють;

*вивчіть програми, які фільтрують отримання інформації з мережі Інтернет, наприклад, Батьківський контроль в Windows*;

*наполягайте на тому, щоб ваші діти ніколи не погоджувалися зустрічатися зі своїм онлайновим другом без Вашого відома;

*навчіть своїх дітей ніколи не надавати особисту інформацію про себе та свою родину електронною поштою та в різних реєстраційних формах, які пропонуються власниками сайтів;

*контролюйте інформацію, яку завантажує дитина (фільми, музику, ігри, тощо);

*цікавтесь чи не відвідують діти сайти з агресивним змістом;

*навчіть своїх дітей відповідальному та етичному поводженню в он-лайні. Вони не повинні використовувати Інтернет мережу для розповсюдження пліток, погроз іншим та хуліганських дій;

*переконайтеся, що діти консультуються з Вами, щодо будь-яких фінансових операції, здійснюючи замовлення, купівлю або продаж через Інтернет мережу;

*інформуйте дітей стосовно потенційного ризику під час їх участі у будь-яких іграх та розвагах;

*розмовляйте як з рівним партнером, демонструючи свою турботу про суспільну мораль.

Та найголовніше, дитина повинна розуміти, що Ви не позбавляєте її вільного доступу до комп’ютера, а, насамперед, оберігаєте. Дитина повинна Вам довіряти!

ПЕРЕЛІК ОНЛАЙН-РЕСУРСІВ, РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЛЯ ДІТЕЙ:


http://www.abetka.ukrlife.org/ - веб-сайт для дітей „Весела абетка”;

http://www.ae-lib.org.ua/_lit_child.htm -веб-сайт „Дитяча література”;

http://levko.info/ -дитячий сайт „Левко”;

http://www.slovogray.narod.ru/ -літературний сайт Ігоря Січовика;

http://teacher.at.ua/ -веб-сайт “Вчитель вчителю, учням та батькам”;

http://lcorp.ulif.org.ua/dictua/ -український лінгвістичний портал “Словники України”;

http://idea-ukraine.ph-int.org/ -проект “Відкритий світ інформаційних технологій”.

https://akbooks.com.ua/ -веб-сайт “Академічна книгарня@онлайн”;

http://www.ukr-tur.narod.ru/ -веб-сайт “Світ географії та туризму”.